Sık Sorulan Sorular

Ürettiğim Enerjiyi Nasıl Kullanabilirim?

9 Temmuz 2008 yılında kabul edilen 5784 sayılı kanunla herkes 500 kW’a kadar elektriği devletten lisans almadan üretebilir. İster işyerinizde (fabrika, hastane, akaryakıt istasyonu, okul, otel, belediye işletmeleri vb) ister konutunuz, yazlığınız, apartman veya sitenizde kendi elektriğinizi kendiniz üretebilirsiniz. Elektrik enerjisi üretmek üzere kurduğunuz rüzgar türbini Ulusal Elektrik Şebekesine ya da akülerden oluşturulmuş enerji depolama sisteminize bağlamak yoluyla kullanılır. Bir ilave yol ise anılan iki yöntemi diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından biriyle örneğin güneş enerjisi fotovoltaik panelleriyle birleştirerek bir hibrit sistemle kullanmak olabilir.

Ulusal elektrik şebekesine bağlanan sistemlerin ürettiği ihtiyaç fazlası enerjiyi elektrik dağıtım şirketlerine satılmasına ilişkin yasa (Elektrik Piyasasında Lisansız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik) 3 Aralık 2010 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Yasanın uygulamaya başlanması ile birlikte 500 kW gücün altında yapacağınız yenilenebilir enerji yatırımlarınızdan elde edeceğiniz enerjiyi hizmet aldığınız elektrik dağıtım şirketinize satabileceksiniz. Buradaki sunumdan ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Elektrik Üretip Devlete Satabilirsiniz.

3 Aralık 2010 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren genelgeye göre; 500 kW’a kadar rüzgar türbinleri, Türkiye elektrik şebekesine bağlanabilmekte, ürettiği elektriğin fazlasını dağıtım şirketine satabilmektedir. Ödeme ve mahsuplaşma her ay yapılmaktadır.

Yeriniz Uygun Değilse Çözüm Var.

Eğer bulunduğunuz mekan uygun değilse, rüzgar türbini, aynı dağıtım şirketi sınırları içerisinde kalmak suretiyle başka yere monte edilebilir.
Yukarıda bahsi geçen kanun ve yönetmeliğe göre, Rüzgar Türbini konulacak yerin, ya tapusu, ya kiralama sözleşmesi veya da kullanım hakkının sizde olması gerekmektedir Bulunduğunuz yerdeki rüzgar durumu yeterli olmayabilir. Bu durumda, Rüzgar Türbinini, aynı elektrik dağıtım bölgesi sınırları içerisinde kalmak koşulu ile (genellikle 2-3 ili kapsar) başka bir yere de koyabilirsiniz. Bu araziyi devletten kiralayabilirsiniz. Türbin en yakın trafo üzerinden elektrik şebekesine bağlanır ve ne kadar ürettiği sayaçla tespit edilir. Sizin tükettiğiniz kWh miktarı, bu üretimden düşülerek mahsup edilir. Fazla ürettiyseniz ücretini alırsınız, az ürettiyseniz sadece fark kWh bedelini ödersiniz.

Yatırım Birleşerek Yapılabilir !

Birden fazla kişi, kurum veya şirket bir Rüzgar Türbini yatırımına ortak olarak, tüm ortakların tüketimi üzerinden, şebeke ile mahsuplaşma yapabilir. Ortaklar arasından birisi vekil tayin edilerek, tüm mahsuplaşma bir abone üzerinden yapılır. Tüketim hesaplanırken tüm ortakların tüketimleri toplanır. Böylelikle daha hızlı yatırım geri dönüşü sağlanabilir.

UGE Rüzgar Türbininin Avantajları Nedir ?

Urban Green Energy rüzgar türbinleri, insan ve binalara yakın ortamlar için özel olarak tasarlanmış dikey eksende (DERT) çalışan ürünlerdir;

 • Binaların yakınında ve çevresinde sürekli yönü değişen rüzgarlar için çok uygundur.
 • Kanat hızı düşük olduğu için önemli ölçüde sessizdir.
 • Bina ve kule-direk üzerine daha kolay entegre edilebilir.
 • Aktif kontrol sistemi rüzgardan maksimum enerjiyi elde etmek için kullanır.

 • Ürün Fiyatı ve Bulunurluğu Nedir ?

  Ürünlerimiz şu an için ithal edilerek pazara sunulmaktadır. Yakın gelecekte bazı ürünlerin yurdumuzda üretilen alternatiflerini firmamızdan temin edebileceksiniz. Fiyat teklifi konusunda online formumuzu gönderebilir ya da firmamızın yetkililerini arayabilirsiniz.

  İhtiyacım Olan En Düşük Rüzgar Hızı Nedir ?

  Bir Urban Green Energy rüzgar türbini kurulumu için tavsiye minimum yıllık ortalama rüzgar hızı 4 m/sn' dir. Bulunduğu bölgenin ilk değerlendirmesi TC Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdürlüğünün web sitesi kullanılarak yapılabilir. Eğer gerekirse daha ileri ve ayrıntılı değerlendirme rüzgar izleme ekipmanları örneğin UGE 1st Step ile yapılabilir.

  Nasıl Teklif Alabilirim ?

  Web sitemizdeki online iletişim formunu göndererek yetkili uzmanlarımıza türbin yatırımınız için bir gösterge maliyeti sunma fırsatı verebilirsiniz. Çalışanlarımız ya da yetkili bayilerimiz gereken bilgiler ve projenizin bütçe önerisi ile birlikte sizinle temasa geçeceklerdir.

  UGE Türbinini Nereye Monte Etmeliyim ?

  Urban Green Energy rüzgar türbinleri zemine veya çatıya monte edilebilir. Bu amaçla kullanılmak üzere çeşitli boyutlarda direği (kule) ürün yelpazesi içinde sunuyoruz. İhtiyacınız olan daha fazla bilgiyi factsheets sayfasından indirebilirsiniz.

  Nasıl Türbin Alabilir veya Dağıtımını Yapabilirim ?

  Temsilcisi olduğumuz Urban Green Energy firması New York merkezli bir ABD firmasıdır. Dünyanın farklı 50 ülkesinde yüzden fazla bayi ile çalışmaktadır. Daha fazla bilgiyi web sitesinden alabilirsiniz. Satın almak, çözüm ortağı olarak çalışmak amacıyla firmamızla temas kurulabilir.

  Türbin Boyutları Nedir ?

  UGE üç farklı güçte türbin üretmektedir;
  Eddy, 180 cm yükseklik ve 140 cm çap
  VisionAIR3, 320 cm yükseklik ve 180 cm çap
  VisionAIR5, 520 cm yükseklik ve 320 cm çap boyutlarındadır.

  Eddy, VisionAIR3 ve VisionAIR5 rüzgar türbinleri için, farklı yüksekliklere sahip direkler bulunmaktadır.

  UGE Türbinleri Ne Kadar Enerji Üretir ?

  Bulunduğu yerin rüzgar performansına göre değişken olduğunu belirtmeliyiz.
  Eddy, 5,5 m/s ortalama rüzgar hızında 945 kWh/yıl, 7,5 m/s ortalama rüzgar hızında 1600 kWh/yıl
  VisionAIR3, 5,5 m/s ortalama rüzgar hızında 1300 kWh/yıl, 7,5 m/s ortalama rüzgar hızında 2000 kWh/yıl
  VisionAIR5, 5,5 m/s ortalama rüzgar hızında 4200 kWh/yıl, 7,5 m/s ortalama rüzgar hızında 6500 kWh/yıl enerji üretirler.

  Ürün Fiyatı ve Bulunurluğu Nedir ?

  Ürünlerimiz şu an için ithal edilerek pazara sunulmaktadır. Yakın gelecekte bazı ürünlerin yurdumuzda üretilen alternatiflerini firmamızdan temin edebileceksiniz. Fiyat teklifi konusunda online formumuzu gönderebilir ya da firmamızın yetkililerini arayabilirsiniz.

  Dikey ve Yatay Eksenli Türbinlerin Farkı Nedir ?

  Yatay Eksen Dikey Eksen Faydası
  Tipik olarak 120 m.lik yüksek kuleler gerekir 1-20 m direkler kulanılabilir Çoğu imar yönetmeliklerine uygundur
  Dönümlerce arazi gerektirir. 10-20 m2 lik alan yeterlidir, binaların yakınına ve çatılara monte edilebilir Konut alanlarında kullanılabilir
  Gürültülü çalışır Sessiz çalışır Komşuları rahatsız etmez
  Fazla titreşim üretir bu sebeple çatılarda kullanılamaz Çok az titreşim nedeniyleçatılara montajı yapılabilir Rüzgar enerjisini yeni alanlarda kullanımı mümkün olmuştur
  Kurulması zordur; türbin ve kule ayrı ayrı satılır Türbin ve kule birlikte sunulur ve kurulumu zor değildir Büyük kolaylıktır

  Ürün Fiyatı ve Bulunurluğu Nedir ?

  Ürünlerimiz şu an için ithal edilerek pazara sunulmaktadır. Yakın gelecekte bazı ürünlerin yurdumuzda üretilen alternatiflerini firmamızdan temin edebileceksiniz. Fiyat teklifi konusunda online formumuzu gönderebilir ya da firmamızın yetkililerini arayabilirsiniz.

  rüzgar türbini, güneş enerjisi, yenilenebilir enerji, temiz enerji, yeni enerji, rüzgar enerjisi, türbin, ev tipi, konut için, otel için, sessiz rüzgar türbini, apartman için, ucuz rüzgar türbini, fotovoltaik, güneş, fabrikalar için, yüksek binalar için, çatı tipi, rüzgar, karbon emisyonu, ucuz elektrik